Дослідники розповіли, з якими нерівностями стикаються внутрішньо переміщені чоловіки та жінки.
Представниці Харківської обласної фундації «Громадська Альтернатива» презентували результати проєкту «Ґендерний вимір внутрішнього переміщення». Учасники Фонду опитали майже 300 переселенців, представників влади та бізнесу, юристів та громадських діячів у Харківській, Вінницькій, Полтавській та Луганській областях щодо проблем, з якими стикаються чоловіки та жінки.
Більшість складнощів загальні для переселенців та переселенок. Однак жінки стикаються з додатковими складнощами при оренді житла: через те, що зазвичай заробляють менше за чоловіків. Також власники менше хочуть здавати житло переселенкам, які самостійно виховують дитину.
«В Україні гендерний розрив в оплаті праці становить понад 20%. Жінки рідше обіймають керівні посади у великому бізнесі. Як правило, вони займаються підприємництвом у сфері послуг. Коронавірус дуже сильно вдарив по цій сфері, і це також вплинуло на переселенок. Вони володіють меншими економічними ресурсами, тому для них забезпечити себе житлом складніше», — каже експертка з прав людини, юристка Олена Уварова.
Найбільше гендерні проблеми відчуваються у працевлаштуванні. Додаткові ускладнення виникають при отриманні соціальних виплат та перетину лінії фронту.
«Статистично жінки частіше перетинають лінію зіткнення. Вважається, що для них менше ризиків, бо вони рідше бувають учасницями військових дій, а також на них частіше лежить обов’язок догляду за родичами чи майном на непідконтрольній території, — пояснює юристка. — Через те, що жінок більше серед ВПО, і вони є більш мобільними у переміщенні, переселенки частіше стикаються зі складнощами, коли необхідно проходити у банку додаткову ідентифікацію, щоб отримати виплати».
Найбільше нерівність відчувають переселенки похилого віку, додає президентка Фонду Марія Ясеновська. Водночас чоловікам складніше пристосуватися до зміни професії. За даними досліджень, жінки більш гнучкі у пошуку роботи в інших сферах.
Детальніше про результати проєкту, а також рекомендації для бізнесу, органів влади, юристів та громадських організацій щодо зменшення гендерної дискримінації розкажуть на презентації 4 серпня. Захід транслюватиметься онлайн.
ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин